The Yamaha AG100 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 97.00 ccm (5,89 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13.1 kW, 6.00 Nm (0.6 kgf-m or 4.4 ft.lbs and a top speed of 116.0 km/h (71,74 mph)
During extended trips, the fuel capacity is a key factor. The Yamaha AG100 features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, giving optimal mileage for your adventures.
Proper upkeep is necessary for keeping your Yamaha AG100 operating reliably. Essential service parts consist of spark plugs. With regular servicing, your AG100 can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 97.00 ccm (5,89 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13.1 kW |
| Torque: | 6.00 Nm (0.6 kgf-m or 4.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 116.0 km/h (71,74 mph) |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1979 |
| Weight: | 99.0 kg (217,21 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |