The Harley Davidson XL 1200S Sportster 1200 Sport is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the fuel system is a critical consideration. The Harley Davidson XL 1200S Sportster 1200 Sport features a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel management system, offering good range on the road.
Proper upkeep is vital for maintaining your Harley Davidson XL 1200S Sportster 1200 Sport performing at its best. Essential service parts comprise oil filters. Using quality components, your XL 1200S Sportster 1200 Sport can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL 1200S Sportster 1200 Sport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 51V and the Rear Tyre size is 130/90 - B16 64V so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 240.0 kg (526,45 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |