The Yamaha SZR 660 is a 4 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 659.00 ccm (40,01 cubic inches) Single cylinder, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM, 54.00 Nm (5,47 kgf-m or 39,60 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important to maintain your Yamaha SZR 660 running smoothly. Common service items involve air filters. By using genuine parts, your SZR 660 will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 659.00 ccm (40,01 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 54.00 Nm (5,47 kgf-m or 39,60 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 159.0 kg (348,75 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |