The Suzuki RF 900 RS is a 4 stroke, Sport bike with a 937.00 ccm (56,89 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 125.00 HP (90,74 kW)) @ 10000 RPM, 95.10 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is essential for ensuring your Suzuki RF 900 RS in top condition. Regular replacement items involve spark plugs. Through proper maintenance, your RF 900 RS will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 937.00 ccm (56,89 cubic inches) |
| Power: | 125.00 HP (90,74 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 95.10 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 203.0 kg (445,26 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |