The Suzuki XF 650 Freewind is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 46.00 HP (33.6 kW, 54.00 Nm (5.5 kgf-m or 39.8 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is vital to maintain your Suzuki XF 650 Freewind running smoothly. Frequently replaced components include drive chains. With regular servicing, your XF 650 Freewind can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 46.00 HP (33.6 kW |
| Torque: | 54.00 Nm (5.5 kgf-m or 39.8 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 167.0 kg (366,36 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |