The Laverda 750 Super Sport is a 4 stroke, Sport bike with a 747.00 ccm (45,35 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 92.00 HP (67.2 kW, 82.00 Nm (8.4 kgf-m or 60.5 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is important to keep your Laverda 750 Super Sport performing at its best. Regular replacement items include oil filters. By using genuine parts, your 750 Super Sport will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 747.00 ccm (45,35 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (67.2 kW |
| Torque: | 82.00 Nm (8.4 kgf-m or 60.5 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |