The Moto Guzzi Nevada 750 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 744.00 ccm (45,17 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6200 RPM, 59.44 Nm (6,07 kgf-m or 43,58 ft.lbs) @ 3200 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key aspect. The Moto Guzzi Nevada 750 includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, providing efficient efficiency for your rides.
Proper upkeep is key for ensuring your Moto Guzzi Nevada 750 in peak form. Common service items consist of fuel filters. Through proper maintenance, your Nevada 750 can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi Nevada 750 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - V18/H18 and the Rear Tyre size is 130/90 - V16/H16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45,17 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6200 RPM |
| Torque: | 59.44 Nm (6,07 kgf-m or 43,58 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | 2205 mm (86,37 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |