The Hyosung Aquila 125 is a 4 stroke, Custom bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.50 HP (10,55 kW)) @ 10300 RPM, 12.50 Nm (1,29 kgf-m or 9,15 ft.lbs) @ 8000 RPM and a top speed of 105.0 km/h (64,87 mph)
For weekend adventures, the fuel system is an essential consideration. The Hyosung Aquila 125 features a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, ensuring efficient mileage on the road.
Preventative care is crucial for ensuring your Hyosung Aquila 125 in peak form. Essential service parts comprise batteries. By using genuine parts, your Aquila 125 can keep delivering reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Hyosung Aquila 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.50 HP (10,55 kW)) @ 10300 RPM |
| Torque: | 12.50 Nm (1,29 kgf-m or 9,15 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 105.0 km/h (64,87 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |