The Qlink Commuter 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13.1 kW, 17.60 Nm (1,79 kgf-m or 12,94 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a critical consideration. The Qlink Commuter 250 is fitted with a 12.11 litres (3,18 gallons) fuel tank, offering good performance on the road.
Scheduled maintenance is important for keeping your Qlink Commuter 250 in peak form. Popular maintenance parts include clutch plates. Using quality components, your Commuter 250 will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Qlink Commuter 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/90 - 15 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13.1 kW |
| Torque: | 17.60 Nm (1,79 kgf-m or 12,94 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.11 litres (3,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 169.2 kg (371,14 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |