The Yamaha XVS Drag Star Classic 650 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 6500 RPM, 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 140.0 km/h (86,57 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical feature. The Yamaha XVS Drag Star Classic 650 is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, delivering efficient fuel economy for your adventures.
Routine service is necessary to keep your Yamaha XVS Drag Star Classic 650 performing at its best. Common service items include air filters. With regular servicing, your XVS Drag Star Classic 650 will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 140.0 km/h (86,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 217.0 kg (476,01 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |