The Enfield Bullet 500 Deluxe is a 4 stroke, Classic bike with a 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 22.00 HP (16,02 kW)) @ 5400 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 125.0 km/h (77,31 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an important feature. The Enfield Bullet 500 Deluxe comes with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and employs a OHV fuel management system, providing optimal performance during your journeys.
Preventative care is important for keeping your Enfield Bullet 500 Deluxe in top condition. Common service items consist of oil filters. With regular servicing, your Bullet 500 Deluxe can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16,02 kW)) @ 5400 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 5.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 125.0 km/h (77,31 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |