The PGO PMS 110 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 106.00 ccm (6,44 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.11 HP (6,57 kW)) @ 7250 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential aspect. The PGO PMS 110 is equipped with a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, giving consistent performance for your adventures.
Regular maintenance is key to maintain your PGO PMS 110 in top condition. Frequently replaced components consist of sprockets. By using genuine parts, your PMS 110 can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for PGO PMS 110 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 106.00 ccm (6,44 cubic inches) |
| Power: | 9.11 HP (6,57 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 6.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 89.0 kg (195,22 pounds) |
| Length: | 1807 mm (70,74 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydraulic Disk with Twin Piston Caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |