The TGB 303RS 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.60 HP (6.3 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical factor. The TGB 303RS 125 is fitted with a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank, providing reliable efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is essential to keep your TGB 303RS 125 operating reliably. Regular replacement items comprise clutch plates. With the right parts, your 303RS 125 can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for TGB 303RS 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 8.60 HP (6.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1860 mm (72,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |