The Honda Smart Dio Z4 is a 4 stroke, Scooter bike with a 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 45.46 HP (33,03 kW)) @ 8000 RPM, 4.80 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical consideration. The Honda Smart Dio Z4 is equipped with a 4.80 litres (1,26 gallons) fuel tank and features a OHC fuel injection system, delivering reliable mileage for your adventures.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Honda Smart Dio Z4 running smoothly. Essential service parts comprise batteries. By using genuine parts, your Smart Dio Z4 will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 45.46 HP (33,03 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 4.80 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.80 litres (1,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 77.0 kg (168,95 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |