The KTM 950 Supermoto Orange is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 942.00 ccm (57,19 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8000 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key feature. The KTM 950 Supermoto Orange is fitted with a 17.50 litres (4,60 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, ensuring reliable range during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your KTM 950 Supermoto Orange performing at its best. Essential service parts involve brake pads. By using genuine parts, your 950 Supermoto Orange will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for KTM 950 Supermoto Orange Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 942.00 ccm (57,19 cubic inches) |
| Power: | 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.50 litres (4,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |