The Honda CBR600F is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 108.00 HP (78,41 kW)) @ 12500 RPM, 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important aspect. The Honda CBR600F is fitted with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, ensuring efficient mileage for your rides.
Regular maintenance is key to keep your Honda CBR600F performing at its best. Frequently replaced components involve sprockets. With the right parts, your CBR600F can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 108.00 HP (78,41 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | 2065 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |