The Moto Guzzi Breva 750 IE is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 744.00 ccm (45,17 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 47.60 HP (34,53 kW)) @ 6800 RPM, 54.60 Nm (5,57 kgf-m or 40,10 ft.lbs) @ 3600 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a key aspect. The Moto Guzzi Breva 750 IE is fitted with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, offering reliable range during your journeys.
Routine service is vital to maintain your Moto Guzzi Breva 750 IE operating reliably. Common service items involve oil filters. With regular servicing, your Breva 750 IE can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45,17 cubic inches) |
| Power: | 47.60 HP (34,53 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 54.60 Nm (5,57 kgf-m or 40,10 ft.lbs) @ 3600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |