The Tomos Racing is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.27 HP (1,69 kW)) @ 4000 RPM, 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 3800 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important aspect. The Tomos Racing is fitted with a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, giving optimal efficiency on the road.
Scheduled maintenance is crucial to keep your Tomos Racing operating reliably. Regular replacement items involve drive chains. Through proper maintenance, your Racing will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Tomos Racing Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.27 HP (1,69 kW)) @ 4000 RPM |
| Torque: | 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 3800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 62.0 kg (136,02 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |