The Izuka DP200 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 199.00 ccm (12,08 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 16.00 HP (11.7 kW and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Izuka DP200 running smoothly. Regular replacement items include batteries. Through proper maintenance, your DP200 can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12,08 cubic inches) |
| Power: | 16.00 HP (11.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |