The Harley Davidson FXSTI Softail Standard is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the tank size is an essential consideration. The Harley Davidson FXSTI Softail Standard includes a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, providing efficient performance for your adventures.
Proper upkeep is essential for keeping your Harley Davidson FXSTI Softail Standard running smoothly. Frequently replaced components include fuel filters. Through proper maintenance, your FXSTI Softail Standard will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXSTI Softail Standard Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MH90 - 21 and the Rear Tyre size is 200/55 - R17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 295.3 kg (647,75 pounds) |
| Length: | 2413 mm (94,53 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |