The Vento Hot Rod is a 4 stroke, Scooter bike with a 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.40 HP (6.9 kW, 8.54 Nm (0.9 kgf-m or 6.3 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is essential to keep your Vento Hot Rod running smoothly. Essential service parts involve sprockets. Using quality components, your Hot Rod will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Vento Hot Rod Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 9.40 HP (6.9 kW |
| Torque: | 8.54 Nm (0.9 kgf-m or 6.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 103.9 kg (227,86 pounds) |
| Length: | 1890 mm (74,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |