The Ducati Monster 695 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 695.00 ccm (42,20 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 72.01 HP (52,34 kW)) @ 8500 RPM, 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 6200 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a critical factor. The Ducati Monster 695 includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and employs a Desmodromic valve control fuel injection system, delivering consistent performance for your rides.
Proper upkeep is necessary to maintain your Ducati Monster 695 in top condition. Common service items consist of drive chains. Through proper maintenance, your Monster 695 can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster 695 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 695.00 ccm (42,20 cubic inches) |
| Power: | 72.01 HP (52,34 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 6200 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |