The Suzuki Intruder Classic 400 is a 4 stroke, Classic bike with a 399.00 ccm (24,23 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 32.18 HP (23.5 kW, 33.00 Nm (3.4 kgf-m or 24.3 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical consideration. The Suzuki Intruder Classic 400 comes with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, providing excellent efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Suzuki Intruder Classic 400 operating reliably. Essential service parts comprise oil filters. By using genuine parts, your Intruder Classic 400 can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 32.18 HP (23.5 kW |
| Torque: | 33.00 Nm (3.4 kgf-m or 24.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 244.0 kg (535,21 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |