The Hyosung XRX 125 Fundoro is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8500 RPM, 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 101.0 km/h (62,49 mph)
During extended trips, the gas tank is a key aspect. The Hyosung XRX 125 Fundoro comes with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel management system, offering reliable efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is vital to maintain your Hyosung XRX 125 Fundoro in peak form. Frequently replaced components involve brake pads. With the right parts, your XRX 125 Fundoro can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Hyosung XRX 125 Fundoro Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 21 and the Rear Tyre size is so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 101.0 km/h (62,49 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2190 mm (85,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |