The Jawa 640 Black Style is a 2 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 344.00 ccm (20,89 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 23.50 HP (17,11 kW)) @ 5250 RPM, 31.40 Nm (3,18 kgf-m or 23,18 ft.lbs) @ 4750 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is important for maintaining your Jawa 640 Black Style in peak form. Frequently replaced components involve oil filters. By using genuine parts, your 640 Black Style can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 344.00 ccm (20,89 cubic inches) |
| Power: | 23.50 HP (17,11 kW)) @ 5250 RPM |
| Torque: | 31.40 Nm (3,18 kgf-m or 23,18 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |