The Benelli Cafe Racer 1130 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 127.39 HP (92,54 kW)) @ 9250 RPM, 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a key factor. The Benelli Cafe Racer 1130 comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, offering good efficiency for your rides.
Routine service is essential for maintaining your Benelli Cafe Racer 1130 in top condition. Frequently replaced components include drive chains. With the right parts, your Cafe Racer 1130 can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Benelli Cafe Racer 1130 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ;17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ;17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 127.39 HP (92,54 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |