The Lifan LF 125 30 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.80 HP (10,75 kW)) @ 7500 RPM, 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an important consideration. The Lifan LF 125 30 features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, providing good performance for your adventures.
Regular maintenance is vital to keep your Lifan LF 125 30 running smoothly. Popular maintenance parts include brake pads. Using quality components, your LF 125 30 will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Lifan LF 125 30 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 18 and the Rear Tyre size is 100/90 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.80 HP (10,75 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |