The Yamaha TDM900A is a 4 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 897.00 ccm (54,46 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.02 HP (61,79 kW)) @ 12000 RPM, 88.80 Nm (9,05 kgf-m or 65,17 ft.lbs) @ 9100 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a key aspect. The Yamaha TDM900A is fitted with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, ensuring optimal range for your rides.
Scheduled maintenance is essential to maintain your Yamaha TDM900A in top condition. Popular maintenance parts comprise brake pads. Through proper maintenance, your TDM900A will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TDM900A Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR18 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 897.00 ccm (54,46 cubic inches) |
| Power: | 85.02 HP (61,79 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 88.80 Nm (9,05 kgf-m or 65,17 ft.lbs) @ 9100 RPM |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 192.0 kg (421,18 pounds) |
| Length: | 2180 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |