The Suzuki Address V100 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 99.00 ccm (6,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.04 HP (5.9 kW, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 3300 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an essential aspect. The Suzuki Address V100 is equipped with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, delivering optimal mileage for your adventures.
Routine service is essential to keep your Suzuki Address V100 operating reliably. Popular maintenance parts involve air filters. Using quality components, your Address V100 will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 99.00 ccm (6,01 cubic inches) |
| Power: | 8.04 HP (5.9 kW |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 85.0 kg (186,46 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |