The Vespa GT60 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 21.72 HP (15,82 kW)) @ 8250 RPM, 20.20 Nm (2,09 kgf-m or 14,83 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 122.3 km/h (75,62 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is an important aspect. The Vespa GT60 comes with a fuel tank and utilizes a SOHC fuel management system, providing consistent fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is vital to keep your Vespa GT60 performing at its best. Common service items consist of spark plugs. Through proper maintenance, your GT60 will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Vespa GT60 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 21.72 HP (15,82 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 20.20 Nm (2,09 kgf-m or 14,83 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 122.3 km/h (75,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 146.0 kg (320,29 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |