The Ural Sportsman is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
When riding, the gas tank is a key aspect. The Ural Sportsman comes with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, offering optimal range for your adventures.
Proper upkeep is essential for maintaining your Ural Sportsman in peak form. Regular replacement items include batteries. With regular servicing, your Sportsman will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 334.0 kg (732,62 pounds) |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). Optional single disk brake. |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |