The Yamaha Majesty 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 395.00 ccm (23,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7250 RPM, 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential feature. The Yamaha Majesty 400 features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, delivering excellent range for your adventures.
Proper upkeep is important to keep your Yamaha Majesty 400 running smoothly. Common service items include brake pads. Through proper maintenance, your Majesty 400 will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Majesty 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - M14 and the Rear Tyre size is 150/70 - M13 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 395.00 ccm (23,98 cubic inches) |
| Power: | 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 201.0 kg (440,88 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |