The Norton 961SS Commando is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 961.00 ccm (58,35 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine.
This engine has 80.00 HP (58,11 kW)) @ 6500 RPM, 65.00 Nm (6,57 kgf-m or 47,66 ft.lbs) @ 5200 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a key feature. The Norton 961SS Commando includes a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank, offering efficient efficiency on the road.
Routine service is key to keep your Norton 961SS Commando operating reliably. Regular replacement items consist of drive chains. With regular servicing, your 961SS Commando will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Norton 961SS Commando Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - X17 and the Rear Tyre size is 180/55 - X17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 961.00 ccm (58,35 cubic inches) |
| Power: | 80.00 HP (58,11 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 65.00 Nm (6,57 kgf-m or 47,66 ft.lbs) @ 5200 RPM |
| Compression: | 10.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 188.2 kg (412,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo 4 piston gold line |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo 2 piston gold line |