The Giantco Cyclop 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.92 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM, 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key aspect. The Giantco Cyclop 50 features a 3.40 litres (0,90 gallons) fuel tank, providing good range for your rides.
Proper upkeep is important to keep your Giantco Cyclop 50 performing at its best. Frequently replaced components consist of air filters. Through proper maintenance, your Cyclop 50 will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Giantco Cyclop 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 10 and the Rear Tyre size is 3.00 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.92 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.40 litres (0,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 77.0 kg (168,95 pounds) |
| Length: | 1670 mm (65,37 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |