The Enfield Diesel is a stroke, Naked Bike bike with a 325.00 ccm (19,73 cubic inches) Diesel type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.00 HP (5,07 kW)) @ 2500 RPM, 15.00 Nm (1.5 kgf-m or 11.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is key to keep your Enfield Diesel in top condition. Common service items include air filters. With regular servicing, your Diesel will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Diesel |
|---|---|
| Displacement: | 325.00 ccm (19,73 cubic inches) |
| Power: | 7.00 HP (5,07 kW)) @ 2500 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1.5 kgf-m or 11.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |