The Jincheng GX 125 SR is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 15.00 HP (10.9 kW and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a key factor. The Jincheng GX 125 SR features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, providing efficient range for your rides.
Routine service is important to maintain your Jincheng GX 125 SR running smoothly. Common service items involve drive chains. With the right parts, your GX 125 SR will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 117.0 kg (256,61 pounds) |
| Length: | 2015 mm (78,90 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |