The Ducati Monster 620 ie Dark Single Disc is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 618.00 ccm (37,52 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 60.00 HP (43,58 kW)) @ 8250 RPM, 53.30 Nm (5,37 kgf-m or 39,10 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important factor. The Ducati Monster 620 ie Dark Single Disc includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel delivery system, delivering efficient mileage during your journeys.
Proper upkeep is necessary to maintain your Ducati Monster 620 ie Dark Single Disc performing at its best. Common service items involve fuel filters. By using genuine parts, your Monster 620 ie Dark Single Disc can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster 620 ie Dark Single Disc Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37,52 cubic inches) |
| Power: | 60.00 HP (43,58 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 53.30 Nm (5,37 kgf-m or 39,10 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |