The Italjet JetSet 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.15 HP (3.0 kW, 5.00 Nm (0.5 kgf-m or 3.7 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important consideration. The Italjet JetSet 50 is equipped with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, giving consistent performance for your rides.
Regular maintenance is important for maintaining your Italjet JetSet 50 running smoothly. Frequently replaced components consist of air filters. Using quality components, your JetSet 50 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Italjet JetSet 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.15 HP (3.0 kW |
| Torque: | 5.00 Nm (0.5 kgf-m or 3.7 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 92.0 kg (201,79 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |