The Yamaha TZ 125 is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 44.00 HP (31,94 kW)) @ 12250 RPM, 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 12000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is vital for maintaining your Yamaha TZ 125 in top condition. Essential service parts include spark plugs. Using quality components, your TZ 125 will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TZ 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 95/70 - R17 and the Rear Tyre size is 125/55 - R17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 44.00 HP (31,94 kW)) @ 12250 RPM |
| Torque: | 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 12000 RPM |
| Compression: | 7.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 71.2 kg (156,22 pounds) |
| Length: | 1828 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |