The Goes 520 Max is a 4 stroke, ATV bike with a Liquid cooled 493.00 ccm (29,93 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 32.18 HP (23,38 kW)) @ 7000 RPM, 36.00 Nm (3,68 kgf-m or 26,47 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical factor. The Goes 520 Max is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, delivering efficient efficiency for your rides.
Preventative care is key for ensuring your Goes 520 Max in peak form. Essential service parts consist of air filters. By using genuine parts, your 520 Max will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 493.00 ccm (29,93 cubic inches) |
| Power: | 32.18 HP (23,38 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 36.00 Nm (3,68 kgf-m or 26,47 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2320 mm (90,84 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |