The Veli VL125T 3 is a 4 stroke, Scooter bike with a 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.80 HP (8,56 kW)) @ 9500 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 8000 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
Regular maintenance is vital for maintaining your Veli VL125T 3 running smoothly. Popular maintenance parts consist of batteries. With regular servicing, your VL125T 3 will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 11.80 HP (8,56 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 2000 mm (78,31 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |