The Ducati SportClassic Sport 1000 S is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM, 91.25 Nm (9,25 kgf-m or 66,96 ft.lbs) @ 9300 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important feature. The Ducati SportClassic Sport 1000 S comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel management system, offering excellent mileage on the road.
Regular maintenance is important for ensuring your Ducati SportClassic Sport 1000 S performing at its best. Frequently replaced components consist of fuel filters. By using genuine parts, your SportClassic Sport 1000 S will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati SportClassic Sport 1000 S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - R17 and the Rear Tyre size is 180/55 - R17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 91.25 Nm (9,25 kgf-m or 66,96 ft.lbs) @ 9300 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |