The Harley Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the gas tank is a critical factor. The Harley Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport includes a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank, providing consistent mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial to keep your Harley Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport operating reliably. Common service items include brake pads. With regular servicing, your FXDX Dyna Super Glide Sport will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 57H and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 71H so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 2900 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 300.0 kg (658,09 pounds) |
| Length: | 2310 mm (90,45 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |