The Diamo Velux 250 Convertible is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 17.00 HP (12.4 kW and a top speed of 96.6 km/h (59,70 mph)
When riding, the fuel system is an essential factor. The Diamo Velux 250 Convertible includes a 7.57 litres (1,99 gallons) fuel tank, offering efficient efficiency for your adventures.
Preventative care is crucial to keep your Diamo Velux 250 Convertible in top condition. Common service items involve fuel filters. With the right parts, your Velux 250 Convertible will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Diamo Velux 250 Convertible Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 96.6 km/h (59,70 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.57 litres (1,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 169.0 kg (370,74 pounds) |
| Length: | 2032 mm (79,60 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Double disc. ABS |