The Yamaha XV 750 WC Virago is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 749.00 ccm (45,47 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM, 58.84 Nm (5,97 kgf-m or 43,18 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 185.0 km/h (114,43 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is a critical aspect. The Yamaha XV 750 WC Virago is fitted with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, giving reliable mileage on the road.
Routine service is vital for keeping your Yamaha XV 750 WC Virago in top condition. Regular replacement items include spark plugs. Through proper maintenance, your XV 750 WC Virago will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 58.84 Nm (5,97 kgf-m or 43,18 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 185.0 km/h (114,43 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1989 |
| Weight: | 211.0 kg (462,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |