The Peugeot Jet C Tech 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.90 HP (3.6 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important aspect. The Peugeot Jet C Tech 50 comes with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, giving consistent range during your journeys.
Preventative care is crucial for ensuring your Peugeot Jet C Tech 50 in peak form. Essential service parts comprise oil filters. With the right parts, your Jet C Tech 50 will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Jet C Tech 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 106.0 kg (232,53 pounds) |
| Length: | 1915 mm (75,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |