The Kymco 125 Hipster 4V LBar is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.47 HP (9,05 kW)) @ 9750 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is necessary to keep your Kymco 125 Hipster 4V LBar performing at its best. Frequently replaced components consist of sprockets. With the right parts, your 125 Hipster 4V LBar can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kymco 125 Hipster 4V LBar Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.47 HP (9,05 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 152.8 kg (335,22 pounds) |
| Length: | 2247 mm (88,06 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |