The Benelli Tornado Tre Novocento is a 4 stroke, Sport bike with a 898.00 ccm (54,53 cubic inches) In-line three type of engine.
This engine has 141.00 HP (102,39 kW)) @ 11500 RPM, 100.30 Nm (10,15 kgf-m or 73,63 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is vital for keeping your Benelli Tornado Tre Novocento operating reliably. Essential service parts comprise oil filters. Using quality components, your Tornado Tre Novocento will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 898.00 ccm (54,53 cubic inches) |
| Power: | 141.00 HP (102,39 kW)) @ 11500 RPM |
| Torque: | 100.30 Nm (10,15 kgf-m or 73,63 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |