The Harley Davidson FLSTFI Softail Fat Boy is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the tank size is an important factor. The Harley Davidson FLSTFI Softail Fat Boy features a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, ensuring good fuel economy for your rides.
Regular maintenance is key for ensuring your Harley Davidson FLSTFI Softail Fat Boy in top condition. Essential service parts involve clutch plates. With the right parts, your FLSTFI Softail Fat Boy can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FLSTFI Softail Fat Boy Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MH90 - B16 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 101.00 Nm (10,25 kgf-m or 74,13 ft.lbs) @ 3800 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 307.0 kg (673,42 pounds) |
| Length: | 2396 mm (93,83 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |