The Yamaha XJR 400 R is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.00 HP (38,51 kW)) @ 11000 RPM, 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an important factor. The Yamaha XJR 400 R is fitted with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, delivering optimal range for your rides.
Routine service is important to maintain your Yamaha XJR 400 R in top condition. Essential service parts consist of spark plugs. With the right parts, your XJR 400 R will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Yamaha XJR 400 R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - ZR17 54W and the Rear Tyre size is 150/70 - ZR17 69W so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38,51 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 176.0 kg (386,06 pounds) |
| Length: | 2085 mm (81,69 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |